Wybór nazwiska przy ślubie cywilnym

Na pierwszej wizycie w USC składacie zapewnienie o braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwo. Również wtedy podpisujecie oświadczenie o wyborze przyszłego nazwiska. Musicie podjąć decyzję jakim nazwiskiem chcecie się posługiwać po zawarciu ślubu, również jakie nazwisko będą nosić wasze przyszłem dzieci.

Jakie nazwisko po ślubie?

Macie kilka opcji do wyboru. Małżonkowie po ślubie mogą zachować swoje dotychczasowe nazwiska. Drugim rozwiązaniem jest dodanie nazwiska współmałżonka do swojego nazwiska. W ten sposób powstanie nazwisko dwuczłonowe. Takie nazwisko może być maksymalnie dwuczłonowe np. Nowak-Kwiatkowska. Trzecim rozwiązaniem jest wybór przez was wspólnego nazwiska jakim będziecie się posługiwali.

Uwaga. Jeśli nie złożycie oświadczenie o przyszłym nazwisku wtedy po ślubie zachowacie swoje dotychczasowe nazwiska.

W przypadku wyboru opcji, gdzie będziecie nosić oddzielne nazwiska wtedy musicie zadecydować jakie nazwisko będą nosić wasze przyszłe dzieci. Czy nazwisko jednego z was, czy nazwisko powstałe z połączenia ich obydwu. Jeśli sami nie podejmiecie takiej decyzji zostanie podjęta za was i wtedy przyszłe dzieci otrzymają nazwisko z połączenia obydwu.