Jak wygląda ślub cywilny?

wyzyta w USC

Po podjęci decyzji o wzięci śluby cywilnego powinniście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Wybieranie urząd, w którym chcecie wziąć ślub lub do tego gdzie będziecie brali ślub (np. w plenerze). Taka wizyta jest niezbędna, ponieważ na początku składacie zapewnienie o brak okoliczności przemawiających przeciw zawarciu małżeństwa. Stosowne pismo zostanie sporządzone przez urzędnika i przekazane wam do podpisu. Dodatkowo konieczne jest ustalenie terminu ślubu. Będąc na pierwszej wizycie w urzędzie ustalacie również, czy ślub odbędzie się na miejscu, czy też może np. w plenerze. W takim wypadku będziecie musieli złożyć odpowiedni wniosek. Sprawdź ile kosztuje ślub cywilny.

W dniu ślubu cywilnego.

Następnie w umówionym dniu i godzinie kierownik USC udzieli wam ślubu cywilnego. Dodatkowo kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potwierdza dane narzeczonych i świadków. Koniecznie zabierzcie ze sobą dowody tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Świadkowie również niech o nich nie zapomną.

Czasem zdarzają się sytuacje wyjątkowe. Jeśli np. panna młoda, panna młody, lub jeden ze świadków nie może porozumieć się z osobą udzielającą ślubu bo mówi w innym języku, wtedy musicie zapewnić tłumacza lub biegłego na czas ślubu.

Po zakończeniu ceremonii kierownik USC sporządza akt małżeństwa. Otrzymujecie bezpłatnie jeden skrócony odpis aktu małżeństwa.